• Yasal Müzik Yayını

  Bir müzik yayının neden yasal olmalı? Yasal olup olmaması neyi değiştiriyor? Kimlerin yasal müzik yayını yapması gerekiyor? Yapmadığı durumlarda ne gibi cezai işlemler uygulanıyor? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle yasal müzik yayını; sanatçıların haklarını korumak için verilen bir kararla yürürlüğe giren bir uygulamadır. Büyük ölçekli firma, işletme ve mağazaların; iş yerlerinde müşterileri için yaptıkları müzik dinletisi, müzik yayını ve radyo yayını sırasında şarkılarını kullandıkları şarkıcıların, o şarkılar için belirledikleri telif ücretlerini ödemiş olmaları gerekiyor. Peki kimler bu gruba giriyor? Sokak arasında bir butik yaptığı müzik yayını için telif hakkı ödemeli mi? Aslında bunu iş yerinin sınırları belirliyor. Markanın bulunduğu iş yeri 55 metrekare ve daha büyükse, o marka ya da işletmenin, yaptığı müzik yayınının yasal olması için telif ücretini ödemiş olması gerekiyor.

  Yasal Müzik Yayın Hizmeti

  Ödemediği takdirde, yasal müzik yayını yapmadığı belirlenirse; hem para hem de hapis cezası verilebiliyor. Yani telif hakları artık yalnızca televizyon ya da radyoda değil, pazarlama stratejisi olarak ya da müşteri çekmek için müziğini kullandıkları sanatçılarına gereken ücretin ödenmesini mümkün kılıyor. Bu uygulama, özellikle internetten şarkı indirmenin çok daha kolaylaştığı son yıllarda yapılan müzik yayınlarının daha yasal bir hale gelmesini ve böylece sanatçıların da haklarının korunmasını sağlıyor. Bu durumda, eğer büyük ölçekli, yani 55 metrekareden daha büyük bir mağazaya ya da iş yerine sahipseniz; çaldığınız şarkılar, yaptığınız radyo yayını için o sanatçıya ya da radyo kanalının telif hakları çerçevesinde ücretini ödemeniz gerekiyor. Son dönemde birçok mağaza ya da işletme, yasal müzik yayını için radyo kanalları ile anlaşmaya gidiyor. Bu da radyo kanalı ve işletme arasında yapılan bir sözleşme ile sağlanıyor. Böylece gün boyunca o işletmede o radyo kanalının yayını dinletiliyor.

  Bunun yanında bölgesel, ülke çapında ya da dünya çapında tanınmış firma ve işletmeler, çalınan müziğin ya da şarkının sahibine gerek telif ücretini ödeyerek, yaptığı müzik yayınını yasallaştırmış oluyor. 2012 yılından itibaren artık bir kanun haline gelen yasal müzik yayınını yapmayanlara 4 yıla kadar hapis cezası ve ciddi anlamda para cezası verilmektedir. Aslında birçok büyük süper market, benzin istasyonu, restoran, hastane ve diğer büyük işletmeler, yaptıkları müzik yayını için ücret ödemiyor; belki de bir çok mağazanın böyle bir telif hakkından haberi yok ya da umursanmıyor; ancak şikayet edildiğinde ciddi bir bedel ödemek zorunda kalabiliyorlar. Bu nedenle, mağazanızda müzik yayını yapmadan önce; iş yerinizin büyüklüğünü göz önüne bulundurarak, eğer gerekliyse mutlaka radyo kanalının ya da müzisyenlerin telif ücretlerini ödemeniz gerekiyor. Yasal müzik yayını, özellikle kurumsal firma, işletme ve büyük mağazaların mutlaka tercih etmesi gereken bir uygulamadır.

   

 • Hizmet politikamız ve detaylı bilgi için aşağıdaki resme tıklayınız...
  yasal müzik yayını